Oratorij - počitniški program za otroke

ORATORIJ pri Svetem Duhu, od 25. do 29. julija 2017

PRIJAVNICA 2017

VIDEO  POVABILO NA ORATORIJ 2017

Prijavnice zbiramo do torka 20. junija 2017. Prijavnica je letos le v elektronski obliki.

Starši ne prezrite - OBVEZNO JE IZPOLNITI SOGLASJE STARŠEV, ki je priloženo elektronski prijavnici.

Na oratorij lahko povabite tudi otroke iz drugih župnij: bratrance, sestrične, sošolce, prijatelje... svojih otrok. Oratorij je odprt za vse otroke.

SLEDITE NAM NA FACEBOOK STRANI ORATORIJ SVETI DUH

Kaj je oratorij?

Oratorij je široko vzgojno prostočasno dogajanje oz. gibanje, ki od l. 1988 [1] poteka v mnogih slovenskih župnijah [2]. Za nekaj dni, teden ali več združuje med seboj otroke, mlade in odrasle, udeležence, animatorje in njihove voditelje.

Oratorije povezuje glavni junak [3], ki se v obliki zgodbe predstavi udeležencem. Program oratorija na privlačen način navdušuje za vrednote, za veselo krščansko življenje, za ustvarjalnost in pošteno participacijo v družbi. Nepogrešljive sestavine oratorija so molitev, petje, dramska zgodba, kateheza [4], ustvarjalne delavnice in igre.

Oratorijski program navadno poteka od jutra do večera; v nekaterih primerih vključuje tudi skupno bivanje. Večina oratorijev se dogaja v poletnem času, za oratorij pa so primerni tudi vsi drugi počitniški časi oz. prosti dnevi. Glede na čas dogajanja oratorije imenujemo: poletni, jesenski, zimski, pomladni, adventni, božični, postni, velikonočni, Miklavžev, pustni ... oratorij. Enodnevni oratorijski dogodek imenujemo oratorijski dan; krajši oratorijski dogodek imenujemo oratorijska delavnica, oratorijsko popoldne ipd.

Večina oratorijev je namenjena otrokom in mladostnikom, vodijo pa jih animatorji prostovoljci, ki so srednješolci in študenti. Obstajajo tudi oratoriji za starejše generacije: srednješolski oratorij, animatorij (oratorij za animatorje), oratorij plus (oratorij za odrasle), oratorij za družine.

Oratorijski program v harmonično celoto združuje zabavo, sproščujoče, ustvarjalne in poučne dejavnosti, druženje in duhovnost. Navdihuje se v ideji preventivnega vzgojnega sistema, katerega začetnik je italijanski duhovnik sv. Janez Bosko.

-------------------------------------------------

[1] Oratoriji je bil na slovenskih tleh že pred l. 1988. Več v zgodovini oratorija.
[2] Velika večina oratorijev je župnijskih. Nekaj oratorijev pa poteka tudi v domovih srečanj oz. domovih duhovnih vaj ali na dekanijski ravni.
[3] Življenje glavnega junaka je vzeto iz leposlovja, Svetega pisma ali izmed življenjepisov svetnikov.
[4] Kateheza je poučna dejavnost, v kateri udeleženci poglobijo vrednote in vsebinska sporočila iz oratorijske zgodbe.

VEČ O ZGODOVINI ORATORIJA